DERNEĞİMİZ VAN’A GİDEREK AHLAT’TAKİ SOYDAŞ AİLELERLE KUCAKLAŞTI.

e-Posta Yazdır PDF

Büyük acıyı yüreğinde hissederek Van’daki depremzedelere yardım elini uzatan “Derneğimiz, bu kez kardeşliğin gereğini yerine getirmek için Ahlat’a gitti.

Dernek başkanı Şahver TUNA, beraberinde,  üyeleri temsilen Nebahattin ELAGÖZ, gençlik kollarını temsilen Mahmut DUMAN ile Ahlat’a giderek acılı soydaş ailelerle görüştü, yaralılara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

 

 

Ahlat Derneğindeki sıcak karşılamayla başlayan program: Yaralılar, Yıldız, Oğuzhan, Yasin ve Setenay Aktekin  ve depremde evleri hasar gören soydaşlarımız Necmi Aktekin, Enver Doğan, Nurettin Alptekin, Gıyasettin Gündoğan’ın ziyaretiyle devam etti. 

Heyet, hayırsever üyelerimizin  gayretiyle toplanan nakit ve kuru gıdayı kardeşliğin gereği olarak depremzede ailelere ulaştırdı.

Enkaz altından çıkarılan küçük Setenay’ın ziyareti esnasında oldukça duygulu anlar yaşandı.

Daha sonra Adilcevaz’a bağlı Çerkes Yolçatı köyü ziyaret edildi.

Heyet, Köy Muhtarı Ahmet Duk ve köylüler tarafından oldukça sıcak karşılandı. Köyü gezen ekip, bir süre köylülerle sohbet etti.

Köylülerin büyük ölçüde dillerini kaybetmiş olmalarına rağmen, kültürlerine ve soydaşlarına olan büyük özlemleri dikkat çekti.

Ziyaret sırasında gördüğü sıcak ilgiden dolayı duygulanan başkan Şahver TUNA:

“Enkaz altından çıkarılan yaralıları, aileleriyle Ahlat’a götürerek onlara sıcacık ortam hazırlayan Ahlat’taki soydaşlarımızı kutluyorum.  Ahlat Kafkas Derneğinin bu asil davranışı bizi çok duygulandırdı. Dernek yönetimi ve özellikle Başkan  Sayın Nuri Alparslan’ı içtenlikle tebrik ediyorum. Yardım konusunda, Federasyonumuzun da ciddi çalışması var. Fakat biz önceden planladığımız gibi sizlerle yüz yüze görüşmeyi arzu ettik. Sizlere Maraş’taki üyelerimizin selamını ve geçmiş olsun dileklerini getirdim. İyi ki de gelmişiz, iyi ki de sizlerle tanışmışız. Ben çok mutluyum ve gönül huzuru içindeyim.” dedi.

Ahlat Kafkas Derneği başkanı Nuri Alparslan, bu zor günlerinde yanlarında oldukları için Kahramanmaraş Derneği ekibine teşekkür etti. Ayrıca derneklerinin henüz kuruluş aşamasında olduğunu, eksiklerinin bulunduğunu, ancak bu eksiklerin bir an önce giderilerek kültürel faaliyetlere başlamak istediklerini belirtti. Dil eğitimi ve kültürel faaliyetler konusunda da Maraş Derneğinden işbirliği talebinde bulundu.

Dernek Başkanı Şahver Tuna ise bu sıcak karşılama ve ilgiden dolayı teşekkür ederek, gönüllerin bir olması durumunda mesafenin önemli olmadığını, Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği’nin hep yanlarında olacağını ifade etti.

Van çok acı çekti, çekiyor. Allah, toplumumuza bir daha böyle bir acı yaşatmasın diyor, depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara sağlık ve afiyet diliyoruz.

NOT: Ahlat’a bağlı olan ancak şu anda boşalmış Çerkes köylerinin isimleri: Hanik, Develik, Yoğurtyemez, Akçaören ve Hulik.

Bu köylerde yaşayan kabileler: Hağur, Natho, Guser, Slapşuş, Tavko, Acuh, Abzeh, Kuşha.

 

Yorumlar  

 
+1 #11 mehmet emin kucuk 29-01-2012 14:27
Ahlat'ta kafkas kültür derneğinin kurulmasını öğrenince çok sevindim mutlu oldum kuranları ve bu hususta emeği olanları tebrik ediyorum başarılar diliyorum
Alıntı
 
 
+2 #10 Bülent atcı 01-12-2011 10:13
Maraş dernek başkanı ve yönetimini toplumumuz adına gerek Van a gerekse Ahlat tak i deprem mağduru kardeşlerimize yaptıkları yardım ve ziyaret için tebrik ediyorum.
Alıntı
 
 
+3 #9 Muammer Doğan 28-11-2011 21:05
Maraş dernek başkanımızı nezdinde tüm maraşlı kafkas kardeşlerimizin Ahlat kafdere göstermiş oldukları duyarlılıkların dan dolayı şükranlarımızı sunuyorum, inşallah bu birlikteliğimiz tüm alanlarda da devam edecektir.Ahlat kafder yönetim kurulu üyesi M.Doğan herkese selamlar
Alıntı
 
 
+3 #8 Murat ÖZTÜRK 28-11-2011 15:02
Nihayet Ahlatta Derneğimizin kurulmuş olması ve faaliyet içerisinde olması beni çok sevindirdi.Ekibe selamlar ve başarılar diliyorum.
Alıntı
 
 
+3 #7 Zeynal KÜSER 28-11-2011 07:16
Bu olayı değil yaşamak haberini okumak bile beni duygu seline gark etti. Bu samimi ziraretten dolayı herkese çok teşekkür ederim.
Alıntı
 
 
+4 #6 BALKAR SELÇUK 26-11-2011 11:11
Anlamlı Bir Yardımdı!

Depremi Van'da yaşamış birisi olarak Maraş Derneği'nin Bölgedeki Çerkeslere ilgi göstermesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Maraş Derneğini yürekten tebrik ediyorum.
Tekrar Geçmiş Olsun.
Alıntı
 
 
+5 #5 Necati Aktekin 25-11-2011 13:42
Maddiyat bir tarafa manevi olarak yalnız olmadığımızı bizlere hissettiren Kahramanmaraş Kafkasder başkanı sayın Şahver Tuna nezdinde tüm dernek üyelerimize abim ve Ahlat Kafkasder Yönetimi adına şükranlarımızı sunuyorum.
Alıntı
 
 
+6 #4 necmiaktekin 25-11-2011 09:38
Ahlat kafkas kültür derneği başkanı nuri alpaslan ve ekibinede deprem dolayısıyls yardımlarından dolayı sonsuz tşk lerimi sunarım
Alıntı
 
 
+6 #3 Necmi AKTEKİN 25-11-2011 09:07
GEÇİRMİŞ OLDUĞUMUZ VAHİM DEPREM FELAKETİNDE BİZİ YANLIZ BIRAKMAYAN MADDİ VE MANEVİ DESTEKLERİNİ BİZDEN ESİRGEMEYEN MARAŞ KAFKAS DERNEĞİ SAYIN BAŞKANI ŞAHVER TUNA BEYE NEZDİNDE EKİP ARKADAŞLARI VE ÜYELERİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ VE SAYGILARIMI SUNARIM
Alıntı
 
 
+5 #2 Hakan ALPASLAN 25-11-2011 08:37
1915 Rus işgalinde ailelerimize kucak açan Kahramanmaraşlı kardeşlerimiz van depreminde zarar görmüş kardeşlerini ziyaret ederek inceliklerini ve büyüklüklerini göstermişlerdir Kendilerine en içten duygularımla teşekkür ediyorum.
Çok az sayıda olmalarına rağmen kültürlerini yaşatmak için çırpınan ve Ahlata Kafkas Derneğini Kuran saşta kurucuve başkan olan Nuri ALPASLAN olmak üzere tüm yöntim kurulunu kutluyorum.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Buradasınız: Anasayfa